Kendi mübarek elleriyle çizip,eski Türkçe  yazmış olduğu İLMİ ERCÜL (Ayak ilmi)..

Avuç içi,ayak altı,vücut dünyasının haritasıdır.Adeta cesetin levhi mahfuzudur..Onlar ile arkadaş olursan,Allah’ın kudret ve güçlerinin anahtarını bulursun…

M.Derman(k.s)

14 thoughts on “

 1. Sayın hocamızın ayak altı ile ilgili ilmini Türkçe yazılışını nasıl öğreniriz. Bu konuda kim yardımcı olabilir. Çok önemli bir ilim ve bilgi.

  1. Hayırlı akşamlar .dedemin tamamen kendinin bizzat eli ile çizimi olup,derin bilgi gerektiği için herhangi bir müdahale yapılmamıştır.Keza ilmi kendisi harici birebir tercüme edecek ve bizimde gözü kapalı onaylayıp güvenebileceğimiz kimse yoktur.

   1. Elinize yüreginize saglık. teşekkürler

    1. Kendisinin ömrü boyunca insanlığa yararlı olabilmek adına yaptığı tüm emanetlerine sahip çıkabilmek,elimizden geldiğince doğru yapabilmek .gönüllere akıllara dokunup bu hissediliyorsa ne mutlu bize..tsk ederiz.

   2. Selamulaykum siz Münir dermanın torunumusunuz

    1. Aleykum selam.evet.selamlar sevgiler

 2. Bu değerli bilgiyi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz

  1. Merhaba oncelikle tesekkur ederim efendim.
   Bunu akupunktur noktaları olarak bilirdik ama işin esası hakikati başka imiş..Allah in ilminin yansımalarndan bir parçayı hocamız ne güzel dile getirmiş..

 3. Yunus Emre’den bahsederken,Yunus’un mübhem görünen hem açık hem sır olan sözlerinden bahsettiği bir yazıda kısaca değindiği Yed-i beyza / el ile alakalı bir ilim ve ilm-i ercül / ayak ile alakalı bir ilim, hocamızın ”bunlar insanın levh-i mahfuzudur” diyerek en veciz şekilde önemine dikkat çektiği,ehline göz kırptığı önemli ilimlerdir.Bu ilimler kısaca insan hayatının, karakter özelliklerinin,beslenme ve günlük alışkanlıklarının, düşüncelerinin,çevre şartlarının,ibadet ve günahlarının ,iç organlarındaki ve ruhundaki hastalık/sağlık/problemlerin ilk göründüğü noktalar olan (hatta bir kadının kaç tane çocuk doğurabilecek potansiyelde olduğu elindeki çizgilerinden okunabilir) el ve ayakta beliren izlerden kişinin maddi ve manevi röntgenini çekme ilimleridir. Bir nevi insan vucüduna yapıştırılmış QR kodları gibidir.Yasin Suresinde ”ellerin konuşması , ayakların şahidlik etmesi” ayeti de bununla alakalıdır. Bir nevi şimdiye kadar getirdiklerinle ,hayatının geri kalanının nasıl şekilleneceği ve mevcut durumdaki halin beyanatnamesidir el ve ayaktaki çizgiler,izler..Yukarda da belirtildiği gibi bunlar sadece akupunktur noktasından ibaret işler değildir,daha derin ve geniş bir mevzudur. Allah razı olsun Feryal abla paylaşım için, hürmetler,selamlar..

  1. Kesinlikle seninde bahsettiğin gibi çok genis ve derin bir ilim…ve bu ilmi anlayabilmek, çözebilmek ve doğru yorumlayabilmek de keza öyle.Bize ne mutlu ki dedemin emanetlerini kıymet bilen tüm gönül dostları ile paylaşabilmeği nasip ettiği için… Sizlerde sağ olun..Rabbim hepimizden razı olur inşallah..

 4. Bu ne muhteşem bir sitedir Allah sizden razı olsun bu kadar değerli bilgileri bizlerle paylaştığımız için

Comments are closed.