RAMAZAN/ORUÇ YAZILARI (4)

RAMAZAN


Ramazan: Kur’anı Kerim bu mübarek ayda lâhud âleminden inmeye başladı.Burada (Lâhud) ve (inmek) ne demektir, bunu kuru kelime olarak anlama. Anlayanı bul öğren…Hicretin ikinci yılında, kıblenin Kudüs’ten Kabe’ye dönüşünden bir ay sonra oruç emrolunmuştur. Orucun bu ayda edası şarttır.

Oruç bir îbadetdir.Bu bakımdan hergün niyet lâzımdır.Niyet müddeti bütün gecedir. Güneş doğduktan sonra sahih değildir.Niyet edip gündüz çıldıran veya bayılan kimsenin orucu şahindir. Oruç bir sırrı batındır. Oruç yemenin günahı tövbe ile sakıt olmaz. Muhtacı kefarettir. Kefaret orucu amelen farz, itikaden farz değildir. Her türlü günahın cezasını Cenabı Hak kulun kendine bırakmıştır. Günah inkâr ve red hududuna girerse küfürdür. Küfrün cezası Allah tarafından verilir. Yani cezası evvelden bellidir.

İnsanda bütün esmalar tecelli ettiğinden günah, esmaları zedeler. İnsan böylelikle kendi kendini zedelemiş olur. Yalan. Gıybet. Küfretmek. Hiddet orucun mahiyetini zedeler. Akşama kadar aç durmuş olunur. İftarı abdestli ve helâl lokma ile yapmalıdır. Oruç, insan ruh ve maddesinin ilâhi banyosudur. Cesed ile ruh tevhidini husule getirir. Oruç’da (Gulhuallahu ahad) sûresinin engin hududu içinde düşünülürse, insanın tek oluşu ve Hak’dan bir parça olduğunu fiilen ikrar vardır. Orucu bozan şeyler hep ruha aitdir. Cesede değil,..(Orucun mükâfatını bizzat ben vereceğim) diyor diğerlerini kimveriyor. Hâşâ başkası mı…

Yalan. Gıybet. Küfretmek. Hiddet orucun mahiyetini zedeler. Akşama kadar aç durmuş olunur. İftarı abdestli ve helâl lokma ile yapmalıdır. Oruç, insan ruh ve maddesinin ilâhi banyosudur. Cesed ile ruh tevhidini husule getirir. Oruç’da (Gulhuallahu ahad) sûresinin engin hududu içinde düşünülürse, insanın tek oluşu ve Hak’dan bir parça olduğunu fiilen ikrar vardır. Orucu bozan şeyler hep ruha aitdir. Cesede değil,..(Orucun mükâfatını bizzat ben vereceğim) diyor diğerlerini kimveriyor. Hâşâ başkası mı…

Onu söylersem kibre girer ve utanmanın son basamağına inersin veyahut çıldırırsın… Ama gel kulağına söyleyim: Resulü Ekrem 9 ramazan oruç tutmuşlardır. iğne, kulağa İlâç. Yaraya ilâç. Bunlar orucu bozmaz. Cesedi ile birlikte olanlar için söylenmiştir, imamı Azam’a göredir bu söz. İmamı Yusuf imamı Muhammed’e göre orucu bozmaz. Bunlar fetva değildir. Orucu bozan şeyler hep ruha aittir, cesede değil

Oruçlunun ağız kokusu Allah indinde misk kokusudur.

1-Ay göründüğü zaman başlar. 30 gündür.

2-Güneş doğmadan başlar batıncaya kadar oruç devam eder.

3-Sabah namazı ve akşam namazı için kâfi zaman tayin edilmiştir.

(Kablel tuluğ, kablel gurub/Güneş doğmadan evvel, güneş batmadan evvel) zaman kat’idir.Böyle olduğuna göre kazası yoktur.Öğle. ikindi. Yatsı. Onların zamanları. Resulü Ekrem tarafından tesbit edilmiştir. (Medine’de) Mekke’de yalnız sabah akşam namazları vardı. Diğer namazlar Medinede bildirilmiştir. (Ara namazları diye). Bu ara namazları ne demektir. Neyin arasıdır. Dünyanın her tarafında sabah ve akşam vardır.
Fakat öğle. ikindi. Yatsı vakitleri yoktur. Kutuplarda meselâ…Onun için (kablet tuluğ. Kablel gurub) buyurulmuştur. (badel gurub/güneş battıktan sonra) değildir dikkat.Sebep. Vaktin kısa çok az oluşudur. Orucun güneşin doğup batmasına bağlı olması ve bu kısa zamanın hakikatini ilân eder. Onun için (Vakit farzdır). Bu kısa zamanın kazası yoktur demektir.

Diğer öğle. ikindi. Yatsı namaz vakitleri uzundur. Vakit çoktur.

Orucu (ilel leyl) geceye kadar tamamlayınız. Akşam namazı kılındıktan sonra açılır.

Namazı kıl. Sonra orucunu aç !


Oruçlu kimse; Unutarak Yer, içer, Cima ederse orucu bozulmaz,ister farz oruç, ister nafile oruç… Niçin.. Yine birşey yemekte olan bir kimseye sen oruçlusun dense, fakat oruçlu olduğunu Hatırlamazsa orucu bozulur. (Hindiyye).

Taş. Toprak gıda olmayan şey yutsa oruç bozulur. Kefaret lâzım gelmez. Cima zorla olursa kadına kefaret lâzım gelmez. Erkeğe kefaret lâzım gelir, isteyerek olursa kefaret olur. Zevk = Cesede aitdir.

Telezzüz = Ruha aittir. Lezzet duymak… İhtilâm, rüyada ruhun yardımıyla ceset ihtilâm olur. Normal birleşmede ise nefis yardımıyla boşanma olur.Ruhunu cesedinden ayıran rüyada ihtilâm olmaz. Teyemmüm=Sabah akşam vakitleri için geçerlidir. O vakitlerin kazası olmadığından diğer namazların kazaları olduğundan teyemmüm yapılamaz.


Su muhakkak lâzımdır.Bir secde ayeti vardır. Onda tehiri caiz değildir. Onda da abdestin yoksa hemen teyemmüm yaparak secde yaparsın.Tilâvat secdesi : Essemî ile ruha farzdır

İbadet secdesi :Ruh ve cesede farzdır.

Şükür secdesi : Cesede farzdır. Ruha değil.

Rahim ve El Gani isimlerine tazimdir. Vahiyde bazen Cebrail arada yoktur. Ayetlerin bazılarının anahtarıdır bu söz.
Tilâvat secdesi : Essemî ile ruha farzdır

İbadet secdesi :Ruh ve cesede farzdır.

Şükür secdesi : Cesede farzdır. Ruha değil.

Rahim ve El Gani isimlerine tazimdir. Vahiyde bazen Cebrail arada yoktur. Ayetlerin bazılarının anahtarıdır bu söz.

One thought on “RAMAZAN/ORUÇ YAZILARI (4)

  1. Selamun aleukum.. efendim Kadir gecesi ile ilgili hocamızın sohbetini merakla bekliyoruz inşallah.

Bir Cevap Yazın