ARALIK 1989

İnsanların hayatını kıymetlendiren ve süsleyen yüce duygular vardır. Vicdanınızı bu duygularla doldurunuz. Temiz inançlar vardır. Kuru baskıdan, inkârdan, hurafelerden, felsefi fikirlerden uzak kalmak gerekir. Bu tertemiz inançlara kavuşmak için en büyük müessese   İslâm’dır. İslâm Dinidir.

Allah’a, Resulü Ekrem’e, Hak’tan getirdiği Kur’an’a bütün samimiyet ve kabiliyetinizle inanınız ve sarılınız. Kuru olarak değil, lâf olarak değil. İnancım vardır gibi boş lafları bırakınız, İslâmi emirleri yapınız. İslâmi emirler, akla, mantığa aykırı değildir.

İnkârda olanlarla konuşmayınız. Modern hayat dedikleri; fikirleri toplumları ve aileleri istilâ eden sapık hareketlerden, düşünce ve fikirlerden tamamiyle ayrılınız. Bu ayrılış güç bir iş değildir.  Namaz kılmayan, oruç tutmayan, maddi ve mânevi temizliği bulunmayan kişilere bunu yapsak imkânsızdır. Yapamazlar. Bunun için onların sonu hüsrandır.

İslâmlar geri değildirler .Türkler geri değildirler. Anadolu halkı mübarek  bir halktır. Türk kültürü çok sağlamdır. Köklüdür. Türkün insani hasletleri ve ahlâki değerleri çok kuvvetlidir. Türk tarihi çok eskidir.   Dünyada bugün medeni diye sayılan milletlerin tarihi 4, 5 asrı geçmez Bir çok milletler tarih sahnelerinden silinip gitmişlerdir. Türkler hâlâ bakidir ler. Bu, Milli kültür ve mânevi değerlerden ileri gelmektedir.

Anane ve âdetlerimiz binlerce seneliktir. Bunları değiştirmek çok zordur. Avrupalıda anane ve âdet yoktur, ondan dolayı kalıptan kalıba girer ve bundan dolayı medeni ismini alır.

Bizim, binlerce senelik dededen kalma âdet ve ananelerimiz vardır, bunları niçin bırakalım. Kökünde bozukluk olanlar, Avrupalı gibi medeni olalım şarkısını söyler dururlar.    Avrupalı medeni değil, sadece dekordan ibarettir. Onlarda ahlâk, terbiye, âdet ve anane yoktur. Mazileri dört asrı bile geçmez, kalıptan kalıba girerler. Avrupalının keşiflerini alabiliriz amma âdet ve ananelerini asla.                                                  

Toplumumuzda, İslâmı hakir gören, kendini beğenmiş insanların hali şöyledir: Kumar, kâğıt oyunu, toplantı, balo, ziyafet, kamp, içki, çırılçıplak denize girmek, modaya hayranlık. İşte bunlar, ne İslâm, ne Türk ve ne de Hıristiyan olmayan zavallılardır.

Türk İslâm; Temiz, sade elbiseli, kadınlık ve erkekliğe yakışır hareket ve tavrı benimser.

Evlerde likör takımları, heykeller, biblolar bulundurmayı medenilik sayanların lüzumsuz eşyaları.

Benim inancım kuvvetlidir, içim temizdir gibi laflar ve düşünceler, kişinin kendisini şuursuzca aldatmasından başka bir şey değildir.

Hakiki dünya ve ahiret saadeti; eğlence, lüks, kumar, moda, ziyafet toplantıları, para hırsı, deniz, dedikodu ve gıybetle elde edilemez. Bunlar ancak insanı hüsrana sürükler. Hakiki saadet; sapık düşünce sahiplerine sosyeteye mensup zavallılara boş ve garip görünür.

Size insan olarak çok uzaklardan dua ederim. Dediklerimi anlar ve yaparsanız; ümit, gayret, dua ve himmet başka türlü olur o zaman. Bir çok dostlarım, tanıdıklarım, bana hürmet edip sevenlerim vardır. Fakat maalesef bunların   arasında dediklerimi yapan yüzde beşi bile geçmez.

Yapanlara çok dua eder ve çok severim. Yapmayanlara da insani tarafıma bağlı görünürüm.

Benim hakiki dostum, namaz kılan, İslâm’ın men ettiği şeylerden uzak duran, dededen kalma âdet ve ananelere sadık kalandır.

Hakiki saadet; Her gün beş vakit Kâbe’ye dönüp secde etmektedir, onu başka yerde aramayınız. Daima abdestli olarak Allah’ı anınız, Resulu Ekrem’e salat ve selâm getiriniz, Kur’an okuyunuz. Dünya hayatı kısadır. Toprak her an insanı bekliyor.

Allah’ın huzuruna temiz çıkmaya, toprağa tertemiz girmeye gayret ediniz, hazırlanınız. Ahir zamandayız, gaflette olmayınız.

 

Hak  yardımcınız olsun.

 

 DERMAN

 

5 thoughts on “ARALIK 1989

  1. Allah razı olsun. Selam ve dua ile…

    Android için Outlook’u edinin

    ________________________________

  2. Sizi görmedik ama, iyi ki yazılarınız ,ses kayıtlarınız var.Allah razı olsun

Bir Cevap Yazın