Regaip kandilimiz…mübarek olsun…..

Alemlere rahmet gelen Rasûlullah Efendimiz şu girdiğimiz Recep Ayını çok methederdi. Bilirsiniz biz İslâmların bir çok geceleri vardır.Gece, gece!.. Bu geceler;

Regaib Gecesi, Mevlüd Gecesi, Ber’at Gecesi, Mi’rac Gecesi, Kadir Gecesi.

(Bu geceleri her İslâm bilir bilirsiniz. Regaib bu içini geçtiğimiz için söylüyorum mevzumuzda değil.)

Regaib Arabçada regibe kelimesi vardır regibe. Bu cem’idir, çoğuludur. Gözlük, gözlükler gibi .

Regibe, regibeler regaib.

Rağbet olunan şey demektir regaib.

Recebin ilk cuması perşembeyi Cuma’ya bağlayan gecedir, değişmez bu.

(Şimdi büyük insanlar, mukaddes insanlar… Allah insanları…, onların kendi hususî kanunlarıyla ifade edilir. Bazı hocalar çıkar vaaza: “İşte efendim bilmem ne ettikleri gece, aman aman aman aman maazuallahu Teala!” Böyle edebsizce lakırdı edilmez.)

Regaib kelimesinin Arabçada bir de kevnî mânâsı vardır.

(Ben iyi bilirim Arabça haaaa. Öyle bennen fındık atılmaz. Öyle gaveleynen güveleynen iş yok.)

Regaibin iki mânâsı vardır:

1) rağbet etmek, kıymet etmek.

2) gayb mânâsına gelir.

( “Nerdeymiş bu?” Ben Ahteri de bulamadım. Bazısı söyler. Ahteri şu kadar kitap. Firuz Abadî’ nin altmış ciltlik okyanus diye bir luğatı vardır. Yedi yüz elli bin kelime vardır içinde. İlk Arap lüğatını yazan insandır. Altmış cilt. Onu tevhis etmiştir Türkçeye mürkçeye. Aç onları da bak. Ama nasıl açacaksın.)

Nur-u Rasûlullah’ın Nur-unun (Sallallahu Aleyhi Vessellem) Levh-i Mahfuzdan ayrılıp dünyaya indiği gecedir Regaib Gecesi.

Gök ehli bizden aşağıya gitti diye üzüldüler, onlar için gayb.

Arz için ise (şevk-i şadumanî) Ragbet Gecesidir.

Rasûlullah Efendimizin valide-i muhteremeleri, (Allah şefaatine nail Eyleye.) Hz. Âmine, mübârek babaları Abdullah bunların evlendikleri gece değildir Regaib Gecesi. Yanlış anlamayın! Hz. Amine’nin kendisinin hâmile olduğunu hissettiği zamandır. Anlaşıldı mı? O gece ben hâmile oldum diye hissetti. Aş görmeye başladı, işte bilmem şunu kesildi, bunu kesildi. Kendisinin hâmile olduğunu anladığı gecedir Regaib gecesi. Yoksa Hz. Abdullah ve Hz. Aminenin evlendikleri gece değildir. Onun için bunu karıştırmayın. Büyük insanların, Allah’ı bütün beşeriyete bildirdiği insanların, hayat-ı hususuyilerine parmak atmak, biçimsiz anlamak, şirke sokar insanı şefaatından tekme yemeğe başlar insan….

M.Derman (k.s)

ses kayıt alıntı

3 thoughts on “Regaip kandilimiz…mübarek olsun…..

  1. Hayırlı Kandiller Diliyorum. Bu gün Dr Münir Derman Hz kabrini ziyaret ederek dua ettim Allah Rahmet Eylesin. Mekanı Cennet Olsun inşa Allah.Dua eder, dua bekleriz.

    1. Hayırlı Kandiller…Allah razı olsun.Rabbim dualarınızı ibadetlerinizi kabul etsin inşallah

    2. Amin..Rabbim kabul etsin ziyaretlerinizi dualarınızı inşallah..bizde aynı şekilde dua eder dua bekleriz.selam hürmetle ..

Comments are closed.