Er Rahman

Şöyle başlıyor. “ Er Rahman. Allemel beyan. ” Er Rahman, ne? Ulan Allah’ın ismi Er Rahman be. Burada Er Rahman, dedi mi, Allah’tır yahu. Er Rahman. Neymiş? “ Allemel beyan.” “ Halakal insan. “ Şunları şunları, yapan kimmiş? Er Rahman’mış. Er Rahman, Allah’ın ismi.

“ Bismillahirrahmanirrahim “ demek; Bi ismi, Rahman, Allah’ın ismi. Rahman, Allah’ın ismi. Allah ile başlar. Rahim, o da şey. Rahman, bu dünyada, Rahim bu dünyada, Rahman; öteki dünyada, şeydir.

Onun için Er Rahman suresi; O Anlatıyor, hepsinde diyor ki;

“ Fe bieyyi alâi rabbiküma tükezzi-ban.” = “ Bunların hepsi de mi yalan? “ Hepsi de mi yalan? Başta Er Rahman.   Onun için Er Rahman, Allah’ın ismidir.   Hattâ şeye gidin; ” Elhamdu lillahi rabbil alemîn.” .” = ” Alemlerin Rabbine hamdederim. “   AlemlerinRabbı ne? Bütün alemleri yapan usta, usta. Kim O? ” Elhamdu lillahi rabbil alemîn.”

Bütün kâinatı yapan usta kim ise. Rab, işte O. Rabbil alemin, O’na hamd ederim. Kimmiş O?

” Elhamdu lillahi rabbil alemîn.”

Errahmanirrahim. Haa, Rahman olan, Rahim olan kim ise, O .

Maliki yevmiddin.” = “ O, bir gün vardır, onun sahibi.Kim O yav? “ Maliki yevmiddin.” Sonra, İyyake na’budu.Demek ki, bütün alemleri yaratan ustanın ismi Er Rahman’mış. Öteki bir gün varmış bilmiyoruz, onun da sahibi O’ymuş. İyi. Eee

Hocam, Rahman; Rahmeti hudutsuz olan. Rahim; hudutsuz merhametli olan.

Evet. Onlar var kitapta. Ondan sonra; haa, bak kardeşim karışma İyyake na’budu.=” bana bakma kardeşim, ben O’na kulluk ederim. Ha bu dediğim, Er Rahman.

Ve iyyake neste’in.” = “ Yardımı da O’ndan isterim. başka bana vız gelir. demek. Haaa, ne diyelim O’na? Bunları kim söylüyor?

Allah bize söylüyor yav, bana. “ Ben ha buyum, benden nasıl isteyecek, ne isteyeceksiniz? ” Kendimiz  söylüyor.   İyyake na’budu. Ve iyyake neste’in.O’ndan isteriz biz, kendimiz söylüyor.   “ İhdinas sıratel mustakîm. ” = “ Bizi doğru yolda, senin beğendiğin yolda gönder.”…” Sıratelle-zîne enamte aleyhim.” = “ Hep o güzel yolda.”…” Gayril ma’dubi aleyhim veleddallin.” = ” Bizi dalaletten koru.”

Kim diyor bunu? Cenab- ı Allah bunu veriyor. Biz uydurmadık bu lisanı. O halde Cenab- ı Allah diyor ki; “ Aha bununla bana müracaat edin.” Bununla müracaat ettiğin zaman nasıl kabul etmez? Onun için her şeyin başında. ” Elhamdu lillahi rabbil alemîn. Errahmanirrahim.   Maliki yevmiddin.”

Rahman, O. Er Rahman   Tet-ya Tetyail  Er-Rahman hadimidir.

M.Derman(k.s)

Sanatoryum hastanesinde.

6 thoughts on “

 1. Efendim tetya tetyail ne demek açıklayabilir misiniz ?

  1. Er Rahman hadimidir diyor.Bizde çok fazla bilgi sahibi değiliz.Sohbetlerinde bu şekilde söylemiş.Acaba bu konuda bir söz söyleyen çıkar mı ?belki de. ?

   1. Konuyu araştırdım biraz ondan kasıt errahman esmasının görevlisi olan yaratık. Melek veya cin olmadığı ve errahman hadimi olarak tarkıyail isminde bir görevli olduğu geçiyor .

    1. Sağolun .Evet birçok manası derin…belki bir yerde bizlere anlayacağımız şekilde açıkladı yazdı.Ya da söyledi Dedem.inşallah bizlerede nasip olur bulmak.

   2. ”Er Rahman hadimi” üzerine araştırınca ”Tarkıyail” e ulaşılıyor.İlgili esma ile anılınca alınacak maddi ve manevi hazlardan bahsediliyor.Ancak eminim ki sözdeki mana çok daha derin. Allah C.C. anlamayı nasip etsin inşallah.

Comments are closed.