Nasihatlar….

Helâl kazan, hırsı bırak, uykudan uyanınca gözünden uykuyu sil, hemen Allah’ı zikret. Şeytanın düğümünü çözmüş olursun. Şeytan uyu diye efsun okur. Abdest alınca ikinci düğüm çözülür. Namaz kılınca hepsi çözülür.

Dehre sövme. Dehr Allah’ındır. Eğer dehriyle zamanı mu­ rat ediyorsan, zamanın elinde bir şey yoktur. İşler hep Allah’ın yed’i kudretindedir.

Malım, malım diye kasılma, senin malın yiyip bitirdiğin, giyip eskittiğin, sadaka ile elden çıkardığındır. Bunlardan başkası aleyhin- dedir. Nereden topladın, nereye sarfettin, niçin depo ettin diye sora­ caklar. Dinini öğren. Din adamı âdil olur.

Kabir azabından, Deccalın şerrinden, Cehennem azabından, hayatında ve ölümünde sana arız olacak fitnelerin şerrinden Allah’a sı­ğın.

Peygamberimiz, namazlarının sonunda yâni, kaide-i ahiresinde bu duayı okurlardı. Kalbini ve kalbine gelenleri daima murakabe et. Şeriat terazisine ver. Onunla ayarla. Şeytan, kürsüsünü kurar da avane­ sine oradan emirler verir. Allah’ın Arşı da su üzerindedir. Şeytan bu hareketiyle halkı iğfal etmek ister. Şeriatı bilmeyenlerle şeytan alay eder. Ve onları çabuk aldatır.

Peygamberimiz Medine’ye teşriflerinde İbni Seyyad denilen bir yahudi kâhini vardı. Resul-ü Ekrem ona ne görüyorsun diye sordu. Deniz üzerinde kürsü görüyorum dedi.. Resul-ü Ekrem, o şeytanın kür- süsüdür buyurdular.

Kur’anı Kerim’de Allah’ın arşı su üzerindedir. Sizi imtihan için yâni hanginiz daha iyi işlerde bulunacak, işte o iptilâ şeytanın fitnesidir. Kendisini İlâh gibi tahayyül ettirir de oradan emirler verir. O, mü’minlerin en büyük düşmanıdır. Şeytanın şerrinden Allah’a sığın.

Bakıcı, büyücü, aldatıcı, kendine şeyh süsü verenlere inanma. Dinin gider. Elde mizan şeriattir. Ona uymayan şeyler şeytan yoludur.

Devlet adamlarına dil uzatma.

Kalblerde tasarruf Allah’ın­ dır. Onların kalbi de yed’i kudreti İlâhi’yededir. Sen meşru olan emir­ lerine hemen itaat et. Peygamberimiz, Ulül emre itaat edin, isterse yüzü yırtık Habeşi bir köle olsa da buyurdular . .

Hıristiyan bilginlerinden bir zât, İslâm ülkelerinden birine geldi. Dolaşırken,herkes koşmaya başladı. İşte Sultanımız geliyor diye seviniyorlardı. O Hıristiyan zât da bekledi. Baktı ki siyah, vaktiyle köle olduğu nişanlarından belli, yüzü yırtık, çirkin bir yüz. Yüzüne bakıncı; Allah’ın varlığına, birliğine, şeriki ve naziri bulunmadığına, istediğini istediği gibi yapar olduğuna,mülkünde istediği gibi tasarruf ancak Zat-ı Ahad’iyetine has olduğuna, Hazreti Muhammed’in (S.A.V.) de hak Peygamber olduğuna şahadet ederim dedi. Dediler ki; Bu imanın

sebebi nedir? Dedi ki; Şu siyah kölenin saltanatındadır. Çünkü, zahiren bu adamın arkasına iki kişi bile düşmez. Halbuki bütün Ulema, Eşraf ve iyyanı hep onun önünde elpençe duruyorlar. İnandım ki Allah bir­ dir. Kullarında istediği gibi tasarruf ediyor. Ve Habibi de Hazreti Muhammed’i de (S.A.V.) tasdik ediyor.

Yemek ve su kaplarınızın ağızlarını kapatın. Çünkü, senede bir gece gökten veba yağar. Açık kaplara veba girer diye Hadisi şerif vardır.

Dr.Munir Derman(k.s)

Muhiddin-i Arabi nasihatları alıntı

5 thoughts on “Nasihatlar….

 1. Selamün Aleyküm merhaba kitapları indirmemiz helal olurmu şimdilik alamıyorum çünkü ama ilk fırsatta alacağım okuyorum fakat siteye ulaşamazsam olurya bir engel çıkarsa int falan ulaşılmaz olursa diye korkuyorum bu kadar kıymetli bilgileri kırk yaşımda buldum kaybetmek istemiyorum ,selam ederim Allah sizden razı olsun

  1. Aleyküm selam..Allah sağlık,sıhhat ve ömür verdikçe biz aracı olmaya devam edeceğiz inşallah..Helal olsun..Allah yolunuzu açık etsin🌺sevgiler..

   1. Amin teşekkür ederim saygılar 🌹 efendim inşallah ulaşıp tanışmakta nasip olur

   2. Amin teşekkür ederim rabbim hayırlı uzun ömürler versin hizmetinizi kabul etsin saygılar efendim tanışmak ulaşamkta nasip olsun saygı ve dua ile 🌹

    1. Amin…İnşallah🤲sizler de sağolun…
     Hürmetler bizden de🌹

Bir Cevap Yazın