Hakkında

Hayâtım;

Şecerem herkesin olduğu gibi bir anne, bir babadan. Hak onlardan razı olsun;bizde insanlar arasına girdik.

Şeceremi ben unuttum. Belki insanlar arasında bana kibir süsü verecek hallere sebep olur.

Ben utanırım Haktan… Şecere ile medhedilmeyi veya zem edilmesini …

29 Şubat 1910 Trabzon Vakfıkebir ilçesinde dünyaya geldim.

Anamın ismi Şehvar Hatun.

Babamın ismi Ahmet Rasim Efendi.
Anamın anası Pembe Hatun.

,Anamın babası Uzun Mehmet Efendi.

Babamın babası Hacı Ali (Buhara’ dan)

Anamın doğum yeri Gümüşhane.

Babamın doğum yeri Vakfıkebir.

Anamın ana tarafından büyük annesi Gül Hatun veya halk arasındaki ismi ‘’Evliya Kadın’’

Türbesi Gümüşhane ‘nin Hedre köyündedir.

Netice: Rasim Efendi oğlu Şehvar Hatun’dan doğup, süt emen Hüseyin Münir Derman işte şecerem bu.

Kuran öğreten: Hafız Nigar Hatun

Hocam :Ömer İnan Efendi Rahmetullahi Aleyh.

Vaaz ve Nasihatcım : Anam Şehvar Hatun.

Hepsinden Hak razı olsun.

Nazım ve Nuriye isminde iki kardeşim küçükken, ben doğmadan ölmüşler.

Ağabeyim Hasan Kazım O da kırk yedi yaşında Hakka kavuştu.

En küçük evlatları benim. Hepsinden çok dünyada kalan da benim.

Anam seksen altı, babam elli dört yaşında Hakka vardılar.

Netice: Allah’ın kulu olmaya Resul’ün görünmeyen gölgesini takip etmeye ve ümmeti olmaya çabalayan biriyim.

ALLAH DOSTU DER Kİ… (Kitabından alıntıdır)

Eğitimi ve Çalışma Hayatı;
İlk ve Ortaokulu Trabzon’ da, Lise eğitimini Trabzon Erkek Lisesinde tamamlamış ve birincilikle bitirmiştir.(1929-1930)
1927 yılında yapılan; öğrencilerin Avrupa da eğitim görmelerini sağlayan seçme sınavını burslu olarak kazanıp Fransa’ya gönderilmiştir. Atatürk zamanında Avrupa ya ilk giden talebeler arasında yer almıştır. Enver Ziya, Sebahattin, Rahmi, Sabri, Esat, Bekir, Bahri ve kendisi Fransa’ nın Lyon şehrine gitmişlerdir. Lyon ‘da Lycee de Carnot’ da Fransızca öğrenimi için bulunmuş fakat kendisi Fransızcayı iyi derecede konuşabildiği için sadece bir ay Lyon’da kalmış ve Lisan eğitimini keserek Psikoloji okumak üzere Fakülteye kayıt edilmiştir. Fakültedeki Psikoloji eğitimini üç sene içerisinde tamamlamıştır. Eğitim için kendilerine verilen yedi senelik bir eğitim süresi olmasına rağmen eğitiminini başarıları sayesinde sınıf atlayarak erken bitirip, Fakültenin Felsefe bölümünü de tamamlayarak ardından Tıbbiyeye yazılmıştır.
1934 senesinde İstanbul ‘a dönmüş, aynı sene (1934 ) üniversite inkılabı olması nedeni ile Profesör Şekip Bey’in yanına muavin olarak verilmiştir. Tıbbiyenin son sınıfını İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde tamamlayarak mezun olmuştur (1938). Aynı üniversitede hocalık yaparak yüksek muallimlere ders vermiş, aynı zamanda lisan Lektörlüğü yapmıştır. İstanbul’da Haseki ,Şişli Etfal ve Haydarpaşa Numune Hastanelerinde staj eğitimlerini tamamlamıştır.
Öğrenim yıllarında Mısır ‘da El Ezher üniversitesine kayıt olup,ilahiyat tahsilini tamamlamıştır.
Askerlik yıllarında Kore ve Ekinava harplerinde zor şartlar altında doktor olarak hizmet vermiştir.
Kısa bir süre Ankara Dil Tarih Coğrafya Fakültesinde öğretim üyesi olup, Felsefe doktorluğu yapmıştır.

Tıp doktorluğu şark hizmetini Ağrı Eleşkirt ilçesinde tamamlayarak, Bozüyük ‘e hükümet doktoru olarak gelmiştir. Bozüyük’ de görev yaptığı yıllarda Suudi Kralı tarafından Arabistana davet edilerek saray doktorluğu yapmıştır. Suudi Arabistan da kendisine sarayda daimi hekimlik yapma teklifi sunulmuş ancak kendisi Türkiye ‘ye dönerek hekimliğine devam etmiştir.
Devlet hizmetinde muhtelif şehirlerde hükümet doktorluğu yapmıştır.
1949 yılında cerrahi ihtisasını vermiştir. 22 yıl Eskişehir Devlet Hastanesinde Klinik Şefi ve Operatör olarak görev yapmıştır.
Eskişehir ‘de fizik,kimya,matematik,fen ve astronomi gibi bilim dallarında öğretim üyesi olarak ders vermiştir.
Eskişehir’de bulunan Askeri Amerikan Üssünde verdiği hekimlik hizmetlerinden ötürü şeref azası lütfuna mazhar olmuştur. Türkiye’deki Amerikan komutanlığında yaptığı ameliyatlar ve referansları bulunmaktadır.
Doktorluk hayatı boyunca hususi bir klinik açmamıştır.1962 senesinde Eskişehir devlet hastanesinde görevli iken, kopan bacağı yerine tutturarak dünyada bir ilk olan ameliyatı gerçekleştirmiştir.
Çok iyi derecede Fransızca,Almanca,Arapça,Farsça ,iyi derecede İngilizce ve Rusça bilmektedir.
Fransa ‘da eğitim aldığı esnada dört sene Fransız ve Japon Judo kulübüne devam etmiş ve Avrupa da ilk defa siyah kuşak almıştır.
1969 senesinde Tokyo Kodokan Enstitüsünden şeref derecesi olarak 7.Dan payesini almıştır.
1971 yılında Almanya ‘ya gitmiştir. On yıl kadar Almanya’da kalarak doktorluk ve anatomi hocalığı yapmıştır Bulunduğu şehirler (Plattling-Rastatt-Kesselbach-İdstein). Aynı zamanda Alman polislerine judo dersi vermiştir. Almanya’da İslam Cemiyeti Derneğinde dini sohbetler yapmıştır.
Almanya’da Kesselbach’da hekimlik yaptığı zamanda hasta olan ve ilaç almayı kabul etmeyen bir kız çocuğu için meyve özlü bir şurup hazırlayarak içmesini sağlamış ve tedavi etmiştir.Kendisinin hazırlamış olduğu bu şurubu daha sonra diğer çocuklar için kullanılmak üzere Bayer firması ismini Binotal-Saft koyarak üretime geçmiştir. Bayer firması bu şurubu çizgi roman şeklinde resmederek çocuklara yönelik kullanım hikayesini anlatan bir broşür hazırlamıştır.
1981 yılında Almanya’dan dönüş yaparak, Ankara’da özel bir hastanede hekimlik yapmaya başlamıştır.Bir müddet burada hekimlik yaptıktan sonra ayrılmıştır.

Evlilik ve Çocukları;
1939 senesi Mart ayının üçüncü günü İstanbul Beyoğlu evlendirme dairesinde Cahide hanım ile hayatlarını birleştirmişlerdir. Bu evliliklerinden bir kızı olmuş ve kızı Ayşin hanımın evliliğinden; üç kız torunu dünyaya gelmiştir.
16 Aralık 1991 tarihinde eşi Cahide hanım vefat etmiş eşinin yanına Ankara Memlik köyüne defnedilmiştir.

Kişiliği ve Yaşantısı;
Doktor Münir Derman az uyur, az yer, çok soğuk su içerdi. Daima abdestli dururdu. Abdestsiz konuşmaz, su içmez, yemek yemezdi. Soğan, sarımsak yemez, haşerat öldürmezdi. Taze çiçek, dal, yaprak koparmazdı. Ailesini bunlardan men ederdi. En sevdiği şey tahin helvasıydı. Acı biberi çok severdi, av eti yemezdi. Her yerde pişen yemeği yemez, yemek mecburiyetinde kalırsa gizlice istifra ederdi. Yalnız annesinin ve hanımının pişirdiği yemeği yer veya kendisi pişirirdi. Davetlere gitmeyi sevmez yalnızlık dan çok hoşlanırdı. Küçük kasabalarda bulunduğu vakitlerde kırlarda yalnız başına dolaşmayı severdi. Kuş besleyenleri sevmezdi. Dedikodu hiç sevmez ve yapanlardan kaçardı. Çok soğuk kasabalarda bulunur, herkes titrerken bir gömlek ile soğukta dolaşır üşümezdi. Hastalıklara tahammül eder ilaç kullanmazdı. Herhangi bir ilaç alsa vücuduna dokunurdu. Meyveyi sever, ailesine her türlü meyveyi alır ancak kendisi yemezdi. Ara sıra bir iki lokma iyi kavun olur ise yerdi. Günlerce aç durur, hiç rahatsız olmazdı.Bazı zamanlarda bir odaya girer ağlar, niçin ağlıyorsun diye sorulduğunda ‘’yavrum bugün çocuklaştım, anamı, babamı, abimi şu anda görmek istiyorum’’ der ve sonra tebessüm ederdi. Bazen de kendi kendine konuşur, bazen otururken uyur hem de şimdi rüya görüyorum der ve rüyasını anlatırdı. Bazı geceler uyurken kuran okur, bazen de durup dururken yerinden aniden kalkarak ‘’Vah Vah Hak yardımcısı olsun ‘’diye bağırırdı. Eline para geçtiği zaman maaş aldığı zaman hemen zekatını verirdi. Bazen de oturur konuşurken birden ağlar, ‘’Ahiret de ne yapacağız’’ derdi. Her türlü maddi yük ve dertlere hudutsuz tahammülü vardı. Yalnız çok küçük olaylara çok üzülür günlerce yemek yemezdi. Puf böreğini, su böreğini, pilav, sütlaç, aşure , köfte çok severdi. Eşine keşke anam olsa da yapsa bizde yesek derdi. Bazen hiç kimsenin anlayamayacağı lisanda konuşur, gülerdi.
Eşi Cahide Hanım ‘a çok kıymet verirdi. Onun saçlarını tarar ve örerdi. Ona devamlı iltifat eder ve sevgisini her daim hissettirirdi. Aynı şekilde eşi Cahide hanım da kendisine saygı, sevgi , hizmet ve hürmette kusur etmezdi. Kızını ve torunlarını çok severdi. Onlar uyur iken seyreder, sever ve daima üzerlerine okurdu.
Gönlü sonsuzlukla dolu ötelere bakan mübarek gözleri, daima yaşlı manevi feyz ve ilham kaynağı DERMAN.. Yalnız tıp doktoru değil , aşk yolunda çölde Su diye haykıranların karanlıkta bunalmış yol arayan yalnız kalan gönül dostlarının Dermanı biz ailesinin de Babası’ dır O…
02 Aralık 1989 senesinde karlı bir cumartesi günü Hakk’a yürümüşlerdir. Mübarek ruhları şad olsun.
Nasihat;
1971 yılında Allah Dostu Der ki… adı altında mevcut kitapları basılmış ve hali hazırda yayınlanmaktadır.
Bu kitap büyük bir kitaptır. Anlamayanlar, tasavvufi bir kitap zannederlerse azim hataya düşmüş olurlar. Tasavvuf nedir? Bunu anlatmak, yazmak mümkün değildir. Tasavvuf yaşanılan manevi bir halin tümüdür. Bu hal ne tarif edilir ne izah edilir. Tasavvuf hakkında yazı yazılmaz. Doğruluk, merhamet, adalet, kanaat hasletlerinin güzel olduğunu anlatıyorum. Kimseyi zorlamak hakkını Hak kimseye vermedi…
Namazınızı terk etmeyin. Daima abdestli olun. Yalan, dedikodu, gıybet yapmayın. Kanaatkar olun. İnsanları, hayvanları, nebatları lekesiz gönülden seviniz…

Su kadar aziz olunuz…

M. Derman

55 thoughts on “Hakkında

 1. Münir Derman Hz nin ile bir dönem Mehmet Güngör Sönmez ile birlikte sohbetlerinde bulunmuş idim. Sonra da devamlı yadımızda ve yolumuzda dermanımız idi. Blog da okuyunca duygulandım . Bahsettiğim kimselere anlatınca kitaplarını soruyorlar nereden bulabileceğimi bilmiyorum. Ayşin Hanım kızının yanına (Feryal) İstanbula taşınmış evinde bulamadım Damadı Uğur bey de DHMİ de çalışıyor İstanbulda bildiğim kadarıyla.
  Ben de Şu an Ankara Üniversitesinde araştırmacı kadrosunda Bap biriminde çalışmaktayım. Uzun Zamandır kendi dertlerimden dolayı Hocamın çevresiyle görüşemiyorum.
  Eğer görüşebilme imkanı olursa Hocamı bir daha yad etmek isterim. O Hala ve daima yaşayanlardan olduğundan manevi desteği gerçekten doğru yolda hakikatı arayanlarla birliktedir bunu biliyorum. Selam ve Tevhit ile . Ömer YALÇIN 0542 712 26 02

  1. Selamlar Ömer Abi. Bu sitenin amacı tam da bu zaten. Hocayı ve kitaplarını tanıtmak, severleri arasında iletişimi sağlamak ve güçlendirmek. Mesela ben de sizi Ankara’dan Mehmet Güngör Sönmez hocamızla sohbetlerden tanıyorum. İsmim Muharrem. Belki hatırlarsınız diş hekimiyim. İsmail Akdeniz’in oğlu Bülent ile beraber görüşüyorduk. Şimdi İstanbul’dayım. Münir Derman Hoca’mızın torunları İsra ve Feryal ile bu siteyi yeni kurduk. İlerleyen günlerde daha da aktif olacak inşaallah. İletişimde kalalım inşaallah.
   Muharrem Barut 0535 457 90 01

   1. Hayırlı uğurlu olsun,sizi görsem muhakkak tanırım da tam çıkartamadım Allah Razı Olsun böyle bir hizmette bulunmuşsunuz, daha doğrusu Allah şimdi müsaade etmiş. İnşaallah kitaplarının basımı da tamamlanır ve bu yolda nasibi olanlar istifade ederler.
    Bizim manevi bağlantımız hiç kesilmedi söylediğim gibi, ama bu yolda müsaadesiz iş olmaz. Demek ki müsaade çıkmış artık bu yolda yolumuz açık olsun. Hocam biliyorsunuz ilme önem verirdi ama işleri Allah’ın rızası için doğaçlama idi biz de sözleri, hatıraları uçacak kaybolacak diye korkardık ama yapacak bir şeyimiz
    yoktu .Allah kendi yolundaki hakiki adanmışları hiçbir zaman çaresiz ve imkansız bırakmaz. Çok sevindim istek ve arzularımızın gerçekleşme yolunda olmasına .Bir de ben bu Elvan Sesli’ nin tezini de bulup biraz inceledim onu nasıl bulabilirim Ankara’da mı bilmiyorum bi teşekkür etmek isterdim emeğine sağlık.

    Kısmet olur da müsaade olunursa bi şekilde sizlerle ve sevenleriyle biraraya gelip görüşme arzum vardır.

    Zamanında genç ve toy olup aklımız pek ermediğinden anlayıp kıymetini bilemediğimiz değerleri zamanla Allahın takdiriyle sindirip anlamaya çalışıyoruz. İnşaallah Allah Tamamına erdirsin.
    Selametle

    1. Evet elhamdülillah ALLAH nasip etti. Nasipsiz hiçbirşey olmuyor. Zaten bahsettiğim gibi bu sitenin bir amacı da iletişimi kuvvetlendirmek; bir araya getirmek.
     Biz birkaç kez Mehmet Güngör hocanın kardeşlerdeki dükkanında bir araya gelmiştik. Sene 92-93. Bir kez de Dostum Bülent’in Kuruluş’taki evinde görüşmüştük. Biz ilk kez maneviyatla tanıştığımız için çok hevesliydik. Her fırsatta o dükkana gidip manevi sohbetletden nasipleniyorduk. Sizinle de tanışınca Mehmet Güngör hoca ile beraber Münir Hoca ile yaşadığınız hatıraları dinlemek , tavsiyeler almak çok hoşumuza gidiyordu. Hala görüşüyor musunuz birbirinizle ? Biz Bülent ile beraber görüşmeye devam etmekteyiz. Tekrar eskisi gibi bir araya gelmeyi çok arzu ederiz.

     1. Bi de merak ettim, İsmail akdeniz, eşi Raziye abla bülent ve kızkardeşi Filiz vardı inşaallah iyilerdir. Görüşürseniz selamlarımı iletirseniz sevinirim.

      1. Selamünaleyküm Ben Bursadan Nilgün Münir Derman Hocamın 1987 yılına ait kitapları var hepsi okadar güzel ve ilim kokuyorki anlatamam her okuduğumda kalbim sızlar içim acır niye onun gibi güzel Allah Dostuna yetişemedim diye…şuanda 43 yaşındayım ve bir gün hocamızla Rabbim katında görüşmek isteğim okadar çok sormak istediklerim varki. Kim bilir belki bir gün olur. ALLAH DOSTU DERKİ…. 2.VE 3 CİLT VAR VE SU 1. İLE 3 CİLT VAR. VE MUHİDDİN ARABİ HAZRETLERİNİN MÜSLÜMANLARA NASİHATLARI VAR. Aradaki eksik olan sayıları tamamlamak istiyorum size nasıl ulaşa bilirim.

   2. Selamun aleykum ben hocamizin kitaplarinj internet ortamindan pdf olarak indirip okuyorum.eger bu yaptigim helal degilse hemen sileyim..hakkinizi helal edin…

    1. Aleyküm selam…Hayırlı cumalar.
     Pdf ortamında okumuş olduğunuz kitaplar dedemin aslı olan kitaplarıyla içeriği aynı ise okuyabilirsiniz..elbette bi sakıncası yok.yanlız mübarek dedem hakkında açılmış birçok site var.bunların yayınlamış olduğu kendilerine çıkar amaçlı (kendilerini reklam etmek) daha çok ticari amaçlı satışları vs bulunmakta..Biz tek varisi kızı ve torunları olarak hukuksal süreci başlatmış bulunmaktayız..Resmî internet sitesi bizim tarafımızdan sevenlerine enkısa zamanda doğru bilgi alabilecekleri okuyacakları bir yer olucak ve hizmet vericek..Ayrıca kitapları basım aşamasında bitmek üzere.Pdf olarak bizim sitemiz de yer alıcak..Alıp okuyabileceğiniz yasal ve doğru tek adres..Ben sizi sadece bilgilendirmek istedim.Vebale girmekten sessiz kalmaktan korkarız..Helal olsun…

     1. Allah SİZDEN RAZI OLSUN..ALLAH DEDENIZDEN DE RAZI OLSUN.RABBİM ŞEFAATİNE BİZİ DE NAİL ETSiN..BİZLERE DE HİMMET ETSİN.RESMEN AŞIK OLDUM.. KİTABLARI OKURKEN..SOHBETLERINI YOUTUBE DEN DINLIYORUMM…

      1. Amiin..Allah hepimizden razı olsun. Çok güzel.Rabbim aşkınızı daim etsin inşallah.Hayırlı geceler.

     2. İsra hanım ben de hocamın kitaplarıni 2016 yilinda türbesini ziyarete gittigimde turbedari Hasan bey den aldim.acaba torunları neden hocamızı anlatmıyor derken siteyi kesfettim
      Çok mutluyum keşke sizlerle tanisabilsem.

      1. İnşallah Emin’e hnm RABBİM nasip ederse tanışırız…Hayırlı geceler…

   3. merhaba
    dr Munir Hocamizin yasayan muridleri var mi en azindan kendisine yetisemedik ama muridinden feyz alirdik.

   4. merhaba
    dr Munir Hocamizin yasayan muridleri var mi en azindan kendisine yetisemedik ama muridinden feyz alirdik.

      1. Selamun aleykum çok garip bir olayla karşılaştım rüyamda bir türbe gibi birşey lakin türbe oldukça uzun bu günde bi anda kendimi bu sitede buldum değerli bir büyüğü kırklı yaşlarda tanıdım hamd olsun bundan sonra mümkün olduğu sürece değerli büyüğümüzün eserlerinden faydalanmak istiyorum maddi gücüm yok manevi destek olacak kitaplarında yardımcı olurmusunuz.

  2. Selamun aleykum . Ben dun gece tesadüfen bu sayfayı buldum ve çok sevindim. Benim manevi teyzem in Aile dostları idi kendisi. Kızı Ayşin ile annemin sohbet etmek fırsatı olmuştu

   Keşke bir söyleşi olsa da katılsak . Tekrar dinlesek. Ya rabbim bizleri de kıyısından köşesinden dahi olsa bu yoldan ayırma. Dunyaya dalıp ahireti unutturma. Allah bu sayfayı acip vesile olanlardan razı olsun

   1. Güzel temennileriniz için çok tşkk ederiz ilknur hnm…Allah sizden de razı olsun.inşallah görüşürüp sohbet ederiz

 2. Merhaba.. Ben Münir Derman hocamızın kitaplarını almak istiyorum.. Sizlere nasıl ulaşabilirim kitapları nasıl temin edebilirim yardımcı olursanız çok sevinirim..

  1. Hayırlı geceler…Kitaplara kavuşmanıza az birsüre kaldı inşallah..Biraz önce kontrolleri bitti..Basım aşamasına geçilecek..En güzeli olsun diye gayret içindeyiz..Sabrınız için teşekkürler.

   1. Allahım çok şükür inşAllah İsra hanım dört gözle bekliyoruz inanın çok teşekkür ederim Allahım sizlerden razı olsun hocama da gani gani rahmet eylesin..

   2. Çok çok sevindim.Allah razı olsun.Sizleride tanımak imkanı buluruz inşaallah.Bir ses seda bekler dururduk sizden.Nerede bulabileceğiz kitapları, şimdiden heyecanlandım.

 3. selamunaleyküm isra hanım şu saatlerde bir Allah dostunun varisiyle iletişim kurmak beni heyecanlandırdı.işâallah dedenizin hallerinden nasiplenmemize vesile olursunuz.simdiden Alla razı olsun..merhum hocamıza Allah rahmet eylesin.mekanı pir nur olsun.Amiin

  1. Aleyküm selam Belkıs hnm.Allah razı olsun dedemden ki dünyada en güzel mirası bize bırakıp gitmiş.Bizde sizlere nasiplenebilmeniz için canla başla çalışmaktayız.İnşallah dedemin arzu ettiği gibi olur…Amin Amiin…cümlemizden.

 4. Kırklardan Hakk yolcusu Derman hocam Hakkı Halka en iyi anlatan İslam alimi Rabbe aşkımı sayende keşfettim.Senden herkez razı Rabbimde senden Razı olsun İnşAllah.Selametle

 5. Efendim geceniz hayrolsun, Münir Derman’ı bir dostum sayesinde tanıdım, YouTubedan dinlediğim ses kayıtları, kitapların pdfleri… Hocamızdan Allah razı olsun onu tanımayı nasip eden Rabbime şükürler olsun… Kitaplarının basımını heyecanla bekliyorum. Rabbim yardımcınız olsun. İnşallah bizimde çorbada tuzumuz olur.

 6. esselamun aleykum ben kendisini internetten okudum ve çok sevdim bir gece uyumadan kendisine yoneldim Ya Hazreti Munir Derman diyerekten tam sabaha dogru ruyamda bi koku uyandigimda o koku devam etti kalktim sBah namazini kildim boyle

 7. Merhaba,
  Derman Efendi’min 11 ciltlik Kuran Tefsiri siz kıymetli evlatlarında mahfuz mudur? Yeri vakti zamanı gelince sizlerin elinden mi neşredilecektir yoksa buda herkese olduğu gibi sizin içinde bir gayb mıdır?
  Ona sonsuz bir muhabbet ve sevgi besleyen ve yıllarca Onun öğretileri ile yaşamış ve gayret eden,Onun ile manevi bir kurbiyet kurduğum biri olarak bir meraktan çok ziyade bir iştiyak ve bekliyiş hali ile bunu size soruyorum.
  Selamlar,sevgi ve muhabbetle..

  1. Merhaba Emre bey.
   Evet bizim içinde gayb maalesef.bizim kaanatımız vakti zamanı gelince Rabbımın izniyle çıkacak bu mübarek eser inşallah bizde nasiplenebilirsek çok derin ilmi sır kapılarının aralanacağıdır..Nasiplenmek değilse o vakte kalmak hayır olur inşallah.
   Rabbim feyzinizi arttırsın..

   1. 11 ciltlik Kur’an Tefsiri 2023 yılında yayınlanacak diye duymuştum. Selamlar.

 8. Selamün Aleyküm Ayşinhanım İsra hanım feryal hanım Gülbanu hanım hocamızı hayatta iken tanımış nice güzel insanlar…..Hocamızı mustafa kayanın kitaplarından tanıdım. İnternet üzerinden bazı kitaplarını ve ses kayıtlarına ulaştım çok etkilendim çok sevdim tanışmayı çok arzuladım. İnternetten biyografisi okudum ben 8 yaşında iken vefat ettiklerini öğrendim kızı ve torunları ile tanışmayı çok istedim ve şimdi onlara yazıyorum ne mutlu……… nasip olur İnşallah hocamızı birgün kabrinde ziyaret etmek ve sizlerle yüzyüze tanış olmak. Kitapları çıktımı acaba yorumlar da bayram dan sonra demişsiniz İnşallah kitaplarını okumayı ve anlamayı feyizlenmeyi Rabbim nasip eyler Hocamızın maneviyatından nasipleniriz İnşallah ALLAH’A emanet olun

  1. Aleyküm selam Fatma hnm,böyle düşündüğünüz için Allah sizden de razı olsun..önemli olan hayatta iken dedemi ziyaret etmek tanımak değil onun nasiyahatlarını anlamak .. nasip olmamış tanımak size ama vefat etse bile biliyorsunuz ki Allah’ın dostları ölmemiştir.sadece dünya değiştirmiştir.sizede maneviyatta tanışma imkanı olur inşallah.birgün olur kısmetse görüşürüz.Kitapları basıldı.bandroller yapıştırılıyor enkısa sürede siz sevenleriyle buluşacaktır..Hayırlı akşamlar.

 9. Selamün aleyküm. İnşallah maneviyatta dedenizle tanışmak nasip olur sizlerle de tanışmak nasip olur İnşallah….. kitaplarını basmakla Güzel bir hizmete el atmışsınız Rabbim yardımcınız olsun…kitaplarla buluşmak nasip olur İnşallah….. Münir Derman Hz.lerinin ses kayıtlarını bir ara o kadar sık dinliyordum ki ve dinledikçe nasihatlere dikkat etmeye çalışıyordum bir iki aydır dinlemedim sohbet yazılarını da okuyamadım tekrar toparlanırım İnşallah. Ses kayıtlarında sanki yanıbaşımda bana anlatıyormuş gibi geliyor insanın yüreği titriyor

 10. Selamün aleyküm kardeşim Münir derman Hz’nin manevi görevi devam ediyor mu yani ikaz ve irşadı devam ediyor mu ?

  1. Hayırlı sabahlar.kitap temini bölümünden ulaşabilirsiniz…

  1. Merhaba sitemizde bulunan kitap temini bölümünden ulaşabilirsiniz

   1. isra9 hanım merhaba,
    münir derman hzlerinin “efendim”e diye bahsettiği kimdir?

    öyle tahmin ediyorum ediyorum ki isminizdeki 9 da belli bir anlam taşıyor. Maşallah…

    1. merhaba
     peygamberimiz Hz.Muhammed (sav) efendimiz.kendisi sağlığında açıklama yapmadı.
     bizce bilinen…
     9 tek
     teşekkür ederim.
     selam ve dua ile.

 11. Münir Derman hazretleri için söyleyebilecek sözüm yok. Allah’a şükürler olsun ki kitaplarını okumak nasip oldu. Yazılarında, sohbetlerinde onu sevenlerin sohbetlerinde onu nasibimce tanımak bahtiyarlığına eriştim. Tanımadan sevdiğim Cahide annemin ve Münir derman hazretlerinin ruhu şad olsun. Ailesi Ayşin hanım ve torunlarına selam olsun… dua eder dua bekleriz

 12. Herkese selam. Münir hocayı seviyorum. Tabi birçokları gibi ses kayıtlarından tanıyorum onu. Bu sıra ara ara rüyalarıma lutfediyor. En son kızı ile ilgili bir şey söyledi rüyada. Bunun üzerine acaba çoluk çocuğu var mı diye bakarken sitede Ayşin adında bir kızı olduğunu öğrendim. Çok garip bir his. Sanki Kızını, kızının kızlarını tanıyorum.
  Şimdi aklımda en kısa zamanda Ankara’ya gidip kabr-i şerifini ziyaret etmek var. Eğer İstanbul’da sizlerle de karşılaştırırsa yaradan değmeyin keyfime.

  Selametle.

 13. selam isra hanım,
  yazıları yazmada, alt yazıları düzenlemede… herhangi bir şey yada . yapabileceğim bir şey olursa memnuniyetle yaparım.

  1. Aleyküm selam
   Tmm, çok teşekkür ederim.
   Allah razı olsun 🙏

 14. Merhaba .Arayışıma ışık olan bu mübarek insanın yakını olmanız bile ne büyük lütuf .Henüz yolun başındayım .İsimdeki ( K.S) anlamını çok merak ettim .Kitapları temin etmemiz hala mümkün mü ? Selam ve dua ile .

 15. Merhaba çok geç keşfettim malesef münir derman efendiyi yaşayan sohbetini dinleyen veya ailesi varmıdır ? Ben ankarada doktorum nasıl ulaşabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim. Telefon numaram 0 534 828 52 99

 16. Selamün aleyküm. Duygularım öyle yoğun ki. Allah’a sonsuz hamd olsun , Münir Derman melek hocamızı iyi ki bulduk tanıdık. İncilerin incisi melek hocamız. Kitaplarından ses kayıtlarından tanıdım onu. Mekânı eminim ki puri paktır. Nurlar içinde olsun daima.Cok çok teşekkürler sizlere , torunları olarak bu siteyi açtığınız için. Allah razı olsun. Nasip te varsa, sohbetler varsa muhakkak katılmayı arzu ederiz. Allah’ın izniyle ben inanıyorum ki, hocamız bizimledir. Allah’a emanet olun .

  1. Aleyküm selam.
   Amiiin.Sagolun Allah hepimizden razı olsun.
   Ne mutlu bize o zaman.

 17. Sizinle nasıl iletişime gecebiliriz. Bir konu hakkında bilgi rica edeceğim.

Bir Cevap Yazın